6 Forum Kina Europejskiego
 forum  filmy  terminy  aktualności  linki
 DARMOZJAD POLSKI


Polska 1997, 117 min.
Scenariusz i reżyseria - Łukasz Wylężałek
Zdjęcia - Bartek Prokopowicz
Muzyka - Antoni "Ziut" Gralak
Występują: Adam Hutyra, Jan Peszek, Anna Samosionek, Janusz Michałowski, Ewa Kula, Michał Kula, Andrzej Iwiński, Anna Kadulska, Wiktor Zborowski, Zbigniew Zamachowski.
Dystrybutor - II Program TVP S.A.
Kilka epizodów z życia tytułowego bohatera filmu układa się w studium portretowe małomiasteczkowego społeczeństwa, stanowiąc szkic do obrazu polskiej prowincji. "Darmozjad polski" jest fabularyzowanym dokumentem etnograficznym, pozbawionym akcji. Jej miejsce zajmuje obserwacja, świat oglądany jest z pozycji człowieka chorego na paraliż telewizyjny, poszukującego w życiu odpowiedzi na kilka najprostszych pytań w rodzaju: która jest godzina, co będzie na obiad, skąd się wziąłem i kim jestem? Nuda codziennej egzystencji stanowi niezależną atrakcję filmu, jest to w pewnym sensie kontynuacja filmu dokumentalnego Wylężałka "W środku Polski, na końcu świata". Fabuła została oparta na prostym schemacie: oto właśnie minął dzień, znów było tak nudno jak wczoraj, a jutro będzie tak samo jak dziś. "O Boże, jak to straszliwie nudno" powie jedna z bohaterek. I tak z dnia na dzień suchy zapis codzienności jest pozostawiony bez komentarza i wyciągania pośpiesznych wniosków.

Jurorzy XXII Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni uznali Wylężałka za najlepszego portrecistę współczesności i wyróżnili go Nagrodą Specjalną Jury; dostrzeżono również dwoje młodych aktorów, występujących w rolach drugoplanowych - Annę Samosionek i Andrzeja Iwińskiego

"Darmozjad polski" jest produkcją niezależną; 95% ekipy to debiutanci.


ŁUKASZ WYLĘŻAŁEK Urodził się w 1953 roku w Częstochowie. W latach 1981-87 studiował w PWSFTviT w Łodzi na wydziale reżyserii filmowej. Jako asystent reżysera pracował przy filmach Wojciecha Marczewskiego "Zmory" i "Klucznik". Jego krótkometrażowy debiut "Domokrążca" otrzymał wiele prestiżowych nagród, m.in. nominację do Oscara.
Filmografia 1987 Ludożerca; 1993 Balanga; 1995 Duet; 1997 Darmozjad polski

Kontakt
skontaktuj
się z nami