6 Forum Kina Europejskiego
 forum  filmy  terminy  aktualności  linki
 DEZERTERZY I PIELGRZYMI / ZBEHOVIA I PUTNICI


Czechosłowacja/Włochy 1968, 101 min.
Reżyseria - Juraj Jakubisko
Scenariusz - Juraj Jakubisko i Karol Sidon na podstawie opowieści Ladislava Taźkiego
Muzyka - Stepan Konićek
Występują - Ferenc Gejza, Mikulas Ladiźinsky, Helena Gororova, Alexandra Sekulova, Albert Pagać

Specjalne wyróżnienie Jury na MFF w Wenecji'68


Tryptyk filmowy na podstawie dwóch noweli Ladislava Taźkiego. Trzecią część filmu dopisał sam reżyser. Opowiadanie pierwsze utrzymane jest w formie ludowej ballady. Drapieżna i brutalna opowieść o dezerterze rozgrywa się we wschodniej Słowacji pod koniec I wojny światowej. Okrucieństwo wojny wyklęty bohater przenosi na tyły frontu, gdzie przybiera ono jeszcze bezwzględniejszą postać.
Akcja drugiej części rozgrywa się ćwierć wieku później. Mowa jest w niej o prawie, którym ludzie usprawiedliwiają swoje czyny.
Nowela trzecia, przenosząca widza w czas atomowego kataklizmu- III wojny światowej, jest pełnym symboli ostrzeżeniem.
W filmie tym silnie dało o sobie znać zauroczenie Juraja Jakubisko secesją i modernizmem. Reżyser stworzył rodzaj myślowego i formalnego kolażu, gdzie autentyzm miesza się z balladą i przypowieścią ludową, zaś naturalizm z poezją.
JURAJ JAKUBISKO Urodził się w 1938 roku we wschodniej Słowacji. Interesował się grafiką, malował obrazy. Po skończonym wydziale fotografii artystycznej dostał się na reżyserię do praskiej szkoły filmowej FAMU, gdzie zwrócił na siebie uwagę wszechstronnymi uzdolnieniami i wielkim temperamentem. Koledzy powiedzą później o nim: "zrewoltowany buntownik o anarchistycznych inklinacjach, gwałtowny, żywiołowy, nie dający się okiełznać talent, gejzer pomysłów, drapieżny obserwator świata".
Filmografia 1967 Chrystusowe lata; 1968 Dezerterzy i pielgrzymi; 1969 Ptaki, sieroty, błazny; 1970 Do widzenia w piekle, przyjaciele; 1983 Tysiącletnia pszczoła; 1985 Zimowa pani; 1990 Siedzę na gałęzi i jest mi dobrze; 1993 Lepiej być bogatym i zdrowym, niż biednym i chorym...
Linki Ewenement! Tego filmu nie uwzględnia IMDb IMDb Można się tam oczywiście wybrać, by znaleźć coś o reżyserze, niemniej w jego filmografii ten tytuł nie figuruje. Znającym język słowacki polecamy wywiad z Jurajem Jakubisko, który można znaleźć tu: http://www.matica.sk/nzt/1995/c.46/kultura.html

Kontakt
skontaktuj
się z nami