6 Forum Kina Europejskiego
 forum  filmy  terminy  aktualności  linki
 LE DOBERMAN


Francja, 1997, 103 min.
Reżyseria - Jan Kounen
Scenariusz - Joël Houssin na podst. własnych opowiadań
Zdjęcia - Michel Amathieu
Muzyka - Schyzomaniac
Występują - Vincet Cassel, Monika Bellucci, Tchéky Katyo, Antoine Basler, Dominique Bettenfeld, Chick Ortega.
Dystrybucja -Best Film
Styl Jana Kounena jest natychmiast rozpoznawalny, pełen rytmu i humoru. Reżyser ma jeden cel: chce sprawić, by widzowie byli zmęczeni, ale zadowoleni, gotowi ponownie przeżyć sceny, które ich przeraziły lub sprawiły, że płakali ze śmiechu. Na bohaterów swojego pierwszego filmu wybrał Dobermana i jego gang, chcąc, by wstrząsnęli ustalonym porządkiem, co zresztą robią radośnie i skutecznie.
W środku dnia, w samo południe gang przeprowadza śmiały napad na bank. Dzięki efektownie podzielonemu kadrowi obserwujemy pozorowane włamania rodem ze "Wściekłych psów", odbywające się w różnych częściach miasta i odciągające uwagę policji od właściwego napadu. Kiedy zaskoczonemu inspektorowi udaje się wreszcie zlokalizować gang Dobermana, przestępcy z łatwością uciekają na podmiejskie złomowisko.
"Doberman" to policyjno - gangsterski film zanurzony w przypominających kreskówki scenach rzezi, cyfrowych efektach specjalnych, mrocznym humorze i pulsującej muzyce techno. Bezbłędnie kreuje wiarygodny, alternatywny świat, bliższy komedii niż filmowi neorealistycznemu. Sprawi satysfakcję tym, którzy nie zapomnieli nihilistycznych radości okresu dojrzewania.
JAN KOUNEN Urodził się w 1964 roku w Utrechcie (Holandia). Studiował sztuki dekoracyjne w Nicei, zrobił dyplom z ekspresji w plastyce (historyjki komediowe, kreskówki, animacja, kino). Zrealizował ponad 30 filmów reklamowych i krótkometrażowych. "Doberman" jest jego debiutem fabularnym.
Filmografia 1989 Giselle Kerozene (kr.m.); 1990 L'Age de plastic (kr.m.); 1993 Vibroboy (kr.m.); 1996 Le Dernier chaperon rouge (kr.m.); 1997 Doberman
Linki Niewiele jest w Internecie angielskojęzycznych informacji o "Dobermanie". Tu pomocna jest IMDb , która proponuje kilka linków do szczupłych recenzji. Znakomicie jest natomiast, jeśli chodzi o język francuski. Mamy tu przede wszystkim stronę oficjalną, gdzie jest po prostu absolutnie wszystko, łącznie z wygaszaczem do ekranu dla największych fanów "Dobermana". Ciekawie jest również tutaj: http://www.cinopsis.com/critics/doberman.htm gdzie mamy recenzje, zdjęcia oraz fragmenty filmu do ściągnięcia.

Kontakt
skontaktuj
się z nami