6 Forum Kina Europejskiego
 forum  filmy  terminy  aktualności  linki
 DOM ANIOŁÓW - DRUGIE LATO / ÄNGLAGARD - ANDRA SOMMAREN


Szwecja 1994, 137 min.
Scenariusz i reżyseria - Colin Nutley
Zdjęcia - Jens Fischer
Muzyka - Björn Isfält
Występują - Helena Bergström, Rikard Wolff, Ernst Günther, Tord Peterson, Sven Wollter, Viveka Seldahl, Ron Dean

Film prezentowany w ramach Festiwalu Kina Unii Europejskiej


Gospodarze - Fanny i Zac wracają do Domu Aniołów - posiadłości, którą Fanny odziedziczyła rok wcześniej. W ciągu minionego czasu domem zajmowali się dwaj bracia, Gottfrid i Ivar, oczekując upragnionego powrotu właścicieli. Czeka na nich z napięciem także reszta mieszkańców - każdy z innego powodu. Poprzedniego roku Axel powiedział Fanny, że jest jego córką - lecz czy powiedział to komuś poza nią? Ivar także wierzy, że jest ojcem Fanny - ale czy dziewczyna jest w stanie kiedykolwiek to zrozumieć? Syn Axela, Marten, interesuje się Fanny z zupełnie innych powodów - ale czy ma świadomość, że może być jej przyrodnim bratem?
Szykuje się kolejne lato pełne emocji. Na dodatek Fanny odkrywa, że Gottfrid i Ivar mają w Nowym Jorku dawno nie widzianego brata, Svena, który wyjechał do Ameryki jako dziecko z dalszymi krewnymi. Bracia nie mają z nim żadnego kontaktu, zresztą nie widzieli po temu powodu, by go szukać na drugim końcu świata, podczas gdy sami nie byli dotąd nawet w Sztokholmie czy w Gothenburgu. Jednakże siła perswazji Fanny jest nie do odparcia i zanim się spostrzegą, już są w drodze do Nowego Jorku razem z nią i Zackiem.
COLIN NUTLEY Urodzony w 1944 w Gosport w Anglii, ukończył Portsmouth Art College i rozpoczął pracę grafika w Telewizji Brytyjskiej. Wkrótce jednak zajął się realizowaniem sztuk teatralnych i dokumentów telewizyjnych dla ITV, BBC i Channel 4. Jego praca w Szwecji rozpoczęła się wraz z realizacją "Anniki" (1983), serialu telewizyjnego. Debiutem fabularnym Nutley'a była czarna komedia "Nionde Kompaniet". Zrealizowany w 1992 "Änglagard" uważany jest za najbardziej lubiany szwedzki film wszechczasów.
Filmografia 1987 Nionde Kompaniet; 1990 BlackJack; 1992 Änglagard; 1993 Sista Dansen; 1994 Änlagard - Andra Sommaren
Linki Na temat "Anglagard - Andra Sommaren" wypowiada się jedynie IMDb. Znacznie więcej w Internecie można znaleźć o części pierwszej, ale przecież chyba nie o to chodzi.

Kontakt
skontaktuj
się z nami