6 Forum Kina Europejskiego
 forum  filmy  terminy  aktualności  linki
 DZIKIE NOCE / LES NUITS FAUVES


Francja 1991, 126 min.
Scenariusz i reżyseria - Cyril Collard
Zdjęcia - Manuel Téran
Muzyka - René-Marc Bini, Cyril Collard, Corine Blue
Występują - Cyril Collard, Romane Bohringer, Carlos Lopez, Corine Blue
Jean żyje szybko i łapczywie. Pragnie zakosztować wszystkich rozkoszy życia. Nie potrafi jednak prawdziwie kochać i dokonać wyboru pomiędzy fascynacją, jaką budzi w nim przyjaciel Samy, a uczuciem do Laury, bezgranicznie w nim zakochanej siedemnastoletniej dziewczyny. Jean nie potrafi mówić życiu "nie", życie jednak potrafi okrutnie z niego zadrwić. Jest nosicielem wirusa HIV.
Trudno nie dostrzec paraleli między bohaterem filmu, a samym Collardem, autorem scenariusza, reżyserem i odtwórcą główej roli. Film ma w sobie ogromną energię, szalone tempo i siłę prawdy. To dzięki niej stał się we Francji filmem kultowym. Śmierć Collarda nadała "Szalonym nocom" dodatkowy wydźwięk.
CYRIL COLLARD Urodził się w 1957 roku w Paryżu. Studiował matematykę i fizykę. Wykonywał rozmaite zawody, by w końcu poświęcić się pisaniu, muzyce i kinu. Wydał dwie powieści: "Condamne amour" i "Dzikie noce". Realizował videoclipy i reportaże dla telewizji. Zmarł w 1992 roku na AIDS, w pół roku po wejściu filmu na ekrany, tuż po przyznaniu mu 4 Cezarów.
Filmografia 1981 La Baule-Dakar; 1982 Le grand huit; 1985 Alger la blanche; 1988 Les raboteurs; 1990 Taggers; 1991 Dzikie noce
Linki Na temat "Dzikich nocy" wypowiada się jedynie IMDb

Kontakt
skontaktuj
się z nami