6 Forum Kina Europejskiego
 forum  filmy  terminy  aktualności  linki
 DR GRASLER / MIO CARO DOTTOR GRASLER


Włochy/Węgry 1990, 113 min.
Reżyseria - Roberto Faenza
Scenariusz - Ennio de Concini i Roberto Faenza na podstawie powieści Artura Schnitzlera "Dr Grasler"
Zdjęcia - Giuseppe Rotunno
Muzyka - Ennio Morricone
Występują - Keith Carradine, Miranda Richardson, Max von Sydow, Kristin Scott-Thomas

Film prezentowany w ramach Festiwalu Kina Unii Europejskiej


Bohaterem popularnej w Europie powieści Arthura Schnitzlera, a w ślad za nią filmu, jest przystojny lekarz w średnim wieku, pracujący w różnych kurortach. Pozwala mu to przebywać w tak atrakcyjnych miejscach, jak posiadająca wspaniały klimat wyspa Lanzarote, czy wiele uroczych miasteczek monarchii Austro-Węgierskiej. Życie doktora od wielu lat dominuje siostra. Gdy jednak w pewnym momencie popełnia samobójstwo, zagubiony Grasler próbuje znaleźć grunt pod nogami poszukując prawdziwej miłości. Ma uczucie, że pozostało mu niewiele czasu. Próbuje znaleźć miłość przyglądając się wszystkim ładnym kobietom, jakie spotyka w wielu miejscowościach, w których pracuje, a pragnienie to staje się niemal obsesją. Niestety, nie jest w stanie podjąć decyzji. Początkowo zakochuje się w Sabine - prostolinijnej, stanowczej córce śpiewaka, który przedwcześnie musiał zrezygnować ze sceny. Jednak gdy dziewczyna jest gotowa zostać przy nim, doktor rozpoczyna odwrót, z niewiadomych przyczyn bojąc się związać z nią. Następna jest Catherine, młoda dziewczyna bez uprzedzeń, którą spotyka na ulicy rodzinnego miasta i do której zaleca się, podczas gdy Sabine czeka na jego decyzję. Znajomość z Catherine kończy się tragicznie. W końcu usidla go pełna temperamentu wdowa.
ROBERTO FAENZA Urodził się w Turynie w 1943 roku. Skończył reżyserię na CSC (Awangardowe Centrum Kinematografii). Zadebiutował jako reżyser w 1968 roku filmem "Escalation", wcześniej zrealizował jedynie kilka filmów krótkometrażowych. Jego twórczość cechuje sarkazm, ironia i ostry krytycyzm. Faenza napisał także kilka książek, m.in. "Nie pytając o pozwolenie" i "Między dostatkiem a kompromisem".
Filmografia 1968 Escalation; 1969 H2S; 1977 Forza Italia!; 1979 Si Salvi Chi Vuole; 1982 Copkiller; 1990 Mio Caro Dottor Grasler
Linki To jeden z dwóch zagranicznych filmów prezentowanych na Forum, których nie uwzględnia IMDb. Aż dziwne, zważywszy na obsadę. Co więcej nie figuruje tam również Roberto Faenza.
Jedyne, co udało nam się znaleźć na jego temat, to wywiad przeprowadzony z nim i zamieszczony tutaj: http://www.cecchigori.com/cinema/ucria/tecnici.htm
Wywiad jest oczywiście po włosku. Jest tam również jego zdjęcie.

Kontakt
skontaktuj
się z nami