6 Forum Kina Europejskiego
 forum  filmy  terminy  aktualności  linki
 GRUDNIOWA PANNA MŁODA /  DECEMBER BRIDE


Irlandia 1990, 90 min.
Reżyseria - Thaddeus O'Sullivan
Scenariusz - David Rudkin na podst. powieści Sam Hanna Bell
Zdjęcia - Bruno de Keyzer;
Muzyka - Jürgen Knieper
Występują - Donal McCann, Saskia Reeves, Ciaran Hinds, Patrick Malahide, Brenda Bruce, Michael McKnight

Film prezentowany w ramach Festiwalu Kina Unii Europejskiej


W Strangford Lough, w Północnej Irlandii, na przełomie wieków mieszkał wraz z dwoma synami Andrew Echlin, w otoczeniu prezbiteriańskiej społeczności swojej wioski. Przyjął on pod swój dach na służbę postarzałą Marthę i jej córkę, Sarę. Pewnego burzliwego dnia, gdy płynął łódką przez jezioro z Sarą i synami, łódź wywróciła się i Andrew poświęcił swoje życie, by uratować pozostałych. W miarę upływu czasu zaczęła rosnąć rywalizacja o względy Sary między osieroconymi braćmi. Dziewczyna dokonała wyboru szokującego religijnych sąsiadów, ale dającego wszystkim zainteresowanym satysfakcję - cała trójka rozpoczęłą wspólne życie, w zgodzie i harmonii. Gdy Sara zaszła w ciążę, nie mając pewności, kto jest ojcem dziecka, oparła się wszelkim naciskom, porzuciła kościół i zdecydowała, że wychowa córkę samodzielnie, pod własnym nazwiskiem. Niezależna postawa Sary nie zmieniła się przez następne dziewiętnaście lat. Wtedy właśnie jej córka, Martha, poprosiła matkę o ustępstwo i zgodę na to, by została "grudniową panną młodą", ponieważ bez oficjalnie uznanego ojca ona sama nie mogła wyjść za mąż. Sara, przypominając sobie o wiele większe poświęcenie, jakiego dokonał dla niej przed laty Andrew Echlin wyraziła zgodę i poślubiła jednego z braci, drugiego pozostawiając w roli najlepszego przyjaciela. Przepięknie filmowane pejzaże Irlandii uzupełniają nastrój opowieści, która dzięki swej spokojnej, beznamiętnej narracji sprawia, iż erotyzm ustępuje tu miejsca epickiej opowieści o pewnej podzielonej społeczności, szukającej sposobu na uporządkowanie swego życia.
THADDEUS O'SULLIVAN Operator, reżyser, dźwiękowiec, urodził się 1947 w Dublinie. Gdy miał 17. lat, wyjechał do Londynu, podjął naukę w Szkole Sztuk Pięknych a w 1972 rozpoczął studia w Art Film School. Ukończył je w 1975, realizując pierwszy film krótkometrażowy "A Pint of Plain". W 1979 odbył podróż do Nowego Jorku, gdzie związał się z grupą twórców niezależnych. Po powrocie współpracował z wieloma realizatorami jako operator, sam zrealizował kilka krótkich filmów, wśród nich nakręcony z udziałem Boba Hoskinsa 27 minutowy "The Woman Who Married Clark Gable". "December Bride" jest debiutem fabularnym reżysera.
Filmografia 1975 Pint of Plain; 1978 On a Paving Stone Mounted; 1981 Jack B. Yeats; 1985 The Woman Who Married Clark Gable (kr.m.); 1990 December Bride; 1991 In the Border Country; 1995 Nothing Personal
Linki Na temat "Grudniowej panny młodej" wypowiada się jedynie IMDb

Kontakt
skontaktuj
się z nami