6 Forum Kina Europejskiego
 forum  filmy  terminy  aktualności  linki
 HAMLET


Wielka Brytania 1996, 242 min.
Reżyseria - Kenneth Branagh
Scenariusz - Kennet Branagh wg. sztuki Williama Shakespeare'a
Zdjęcia - Alex Thompson
Muzyka - Patrick Doyle
Występują - Kenneth Branagh, Julie Christie, Derec Jacobi, Kate Winslet, Charlton Weston, Gerard Depardieu
Dystrybucja - Vision
Morderstwo i przemoc, zemsta i intryga, seks i pożądanie, paranoja i szaleństwo - uderzająca do głowy mieszanka pasji i uczucia, stanowiąca esencję "Hamleta" od wieków upaja nie tylko miłośników teatru. Ci, którym "Hamlet" kojarzy się z ponurymi zamkami i surowymi kostiumami, będą zaskoczeni. Zbudowane wg projektu Tima Harveya wspaniałe dekoracje i zapierające dech w piersiach wnętrza Blenheim Palace sprawiają, że film olśniewa luksusem, wspaniałymi kolorami i przepychem. Reżyser wykorzystuje elegancję pałacu, historycznych wnętrz i kostiumów podkreślających strukturę władzy, stanowiącej centrum królewskiego dworu. Zabieg ten miał ogromne znaczenie w dziele przybliżenia sztuki współczesnemu widzowi, a utrzymanie pewnego dystansu historycznego powoduje, że język tragedii Szekspira brzmi wiarygodnie. Kenneth Branagh dzięki międzynarodowej sławie, którą zdobył jako aktor i reżyser, zgromadził w obsadzie swojego filmu wspaniałe gwiazdy z obu stron Atlantyku. "Przenosząc na ekran pełen tekst tragedii, przenoszę wszystkie wartości pierwowzoru. nie chcę jednak, żeby widz czuł się tym faktem przytłoczony. W istocie jest to zaleta filmu. Tragedia zawiera bowiem mnóstwo wspaniałych elementów, które z powodzeniem można wykorzystać w kinie", mówi Kenneth Branagh.
KENNETH BRANAGH Urodził się w 1960 roku w Belfaście w Irlandii Północnej. Po ukończeniu studiów teatralnych w Londynie przyłączył się do Royal Shakespeare Company, gdzie grał m.in. tytułową rolę w "Henryku V". Wspólnie z Davidem Parfittem utworzył własną grupę - Reinassance Theatre Company. Jego debiutancki film "Henryk V" przyniósł mu międzynarodowe uznanie. Dziś Kenneth Branagh uważany jest za jednego z najlepszych i najwybitniejszych interpretatorów Szekspira na świecie. Jego "Hamlet" otrzymał cztery nominacje do Oscara'96.
Filmografia 1989 Henryk V; 1991 Umrzeć powtórnie; 1992 Peter's Friends; 1993 Wiele hałasu o nic; 1994 Frankenstein; 1995 W środku mroźnej zimy; 1996 Hamlet
Linki Więcej informacji o "Hamlecie" Branagha mamy na jego stronie oficjalnej http://hamlet-movie.com/hamlet.html. Jest tam absolutnie wszystko, no może prawie wszystko: opis filmu, mnóstwo zdjęć, wszelkie informacje, nawet tapeta - na PC i na Maca. Dla wytrwałych i cierpliwych zamieszczono tam fragment filmu z komentarzem Kennetha Branagha (1,9 MB) oraz scenę z przedstawienia (8,3 MB) - autorzy strony zapowiadają, że ładuje się około półtorej godziny - my nie próbowaliśmy.
Nieoceniona Internet Movie Database przynosi mnóstwo ciekawostek, jak na przykład różnice (niekiedy bardzo znaczące) pomiędzy poszczególnymi wersjami filmu, a jest ich kilka (wersji), absolutnie całą załogę, która stworzyła film - od reżysera i aktorów, po gościa od parzenia kawy, i co szczególnie interesujące - pełną listę wcześniejszych ekranizacji "Hamleta" z linkami do opisów każdego z filmów (oczywiście w IMDB). A to i tak nie wszystko co tam jest.
Posługującym się biegle językiem japońskim polecamy stronę http://toho-group.co.jp/towa/hamlet/hamlet.htm

Kontakt
skontaktuj
się z nami