6 Forum Kina Europejskiego
 forum  filmy  terminy  aktualności  linki
 KANAPA W NOWYM JORKU / A COUCH IN NEW YORK


Francja/Niemcy/Belgia - 1995
Reżyseria - Chantal Akermann
Występują - Juliette Binoche, William Hurt
Dystrybucja - Solopan
Henry jest pedantycznym, odnoszącym sukcesy czterdziestoletnim psychoanalitykiem, mieszkającym w eleganckiej dzielnicy Nowego Jorku, który właśnie przeżywa rozstanie ze swoją narzeczoną. By zapomnieć o Lisbeth, pacjentach, Piątej Avenue i Nowym Jorku postanawia na sześć miesięcy zamienić się na mieszkania z kimś mieszkającym w Paryżu. Na jego ogłoszenie odpowiada Beatrice - nieuporządkowana, spontaniczna, pełna magnetycznego czaru tancerka. Nie spotkawszy się uprzednio, bohaterowie w uzgodnionym terminie przejeżdżają z miasta do miasta. Gdy Henry wraca na dwa tygodnie przed umówionym terminem do domu, przeżywa szok, gdy jedyną możliwością zobaczenia się z Beatrice okazuje się złożenie wizyty w charakterze pacjenta.
CHANTAL AKERMANN Urodziła się w 1950 roku w Brukseli. Reżyserka, aktorka, autorka scenariuszy. Studiowała w Institut Superieur des Arts du Spectacle et Techniques de Diffusion w Brukseli oraz International University w Paryżu. Jest twórcą niezależnym. Inspiracją dla jej zainteresowań filmowych był obejrzany w wieku lat piętnastu film Jean-Luc Goddarda "Szalony Piotruś". Po porzuceniu INSAS zrealizowała kilka krótkometrażówek. W 1972 wyjechała do USA, gdzie zaczęła kręcić filmy pełnometrażowe. Jej charakterystyczny styl określają: statyczna kamera i minimalne dialogi.
Filmografia 1968 Saute Ma Ville; 1971 L'Enfant Aime; 1972 La Chambre; Hotel Monterey; 1973 Le 15/18; 1974 Hanging Out - Yonkers; Je, Tu, Il, Elle; 1975 Jeanne Dielman, 23 Quai de Commerce, 1080 Bruxelles; 1979 Les Rendezvous D'Anna; 1980 Dis Moi; 1982 Toute Un Nuite; 1983 Les Annes 80s; L'Homme a la Valise; 1987 Seven Women, Seven Sins; 1989 Histoires D'Amerique; 1990 Night and Day; 1991 Contre L'Oubli; 1995 A Couch in New York
Linki Wszystkich chcących poleżeć sobie na kanapce w Nowym Jorku, w dodatku w miłym towarzystwie, odsyłamy do oficjalnej strony Juliette Binoche http://www.binoche.com/Movies/Divan/index.html Mamy tu wszystko: mnóstwo informacji o filmie i jego produkcji oraz jeszcze więcej zdjęć.

Kontakt
skontaktuj
się z nami