6 Forum Kina Europejskiego
 forum  filmy  terminy  aktualności  linki
 KRONIKI DOMOWE


Polska, 1997, 85 min.
Scenariusz i reżyseria - Leszek Wosiewicz
Zdjęcia - Paweł Edelman
Muzyka - Wojciech Waglewski
występują: Grażyna Szapołowska, Krzysztof Kolberger, Stanisława Celińska, Marcin Markowski, Michał Lesień, Samanta Janas, Paulina Klimaszewska.
Dystrybucja - Gutek Film
Bohaterem filmu jest 12-letni chłopiec - Witek, syn małomiasteczkowego młynarza, byłego przedsiębiorcy, który po wojnie zaszył się w małym miasteczku jako rzemieślnik. Matka chłopca jest piękna i subtelną kobietą, zajmującą się wychowaniem dzieci i prowadzeniem domu. Przez dom rodziców Witka przewija się galeria malowniczych postaci, które są postrzegane przez chłopca ciepło i z humorem. Każdy z gości przeżywa swój mały dramat w tej mozaikowej opowieści.

O swoim filmie Leszek Wosiewicz mówi: "W swojej dotychczasowej twórczości koncentrowałem się głównie na opisie zderzenia konkretnego ludzkiego losu z historią. Skromny człowiek uwikłany w wielką politykę, w wydarzenia decydujące o losach całych społeczeństw - to główny temat moich dotychczasowych filmów. Jednak taki dobór tematyki był dość przypadkowy, trochę narzucony przez okoliczności zewnętrzne. Tym, co mnie najbardziej interesowało, to opowiadanie zabawnych i dających do myślenia historyjek o znanych mi ludziach. "Kroniki domowe" to jeden z tych filmów, które zawsze chciałem zrobić, odkąd zapragnąłem zostać reżyserem. Są one w pewnym stopniu autobiograficzne, opowiadają o miasteczku, w którym się urodziłem i spędziłem najmłodsze lata. Są wytworem wyobraźni małego chłopca, który słyszał to i owo, poznał ciekawych ludzi, a potem wyobraził sobie, że oni wszyscy stanowią jego najbliższą rodzinę. "Kroniki domowe" to nostalgiczna komedia bez specjalnego akcentowania spraw trudnych i bolesnych, choć ciągle obecnych w podskórnej warstwie filmu."

"Kroniki domowe" otrzymały cztery nagrody na XXII Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni - za zdjęcia (Paweł Edelman), scenografię (Przemysław Kowalski), Nagrodę Kin Studyjnych i nagrodę dziennikarzy.


LESZEK WOSIEWICZ Urodził się w 1947 roku w Radomyślu Wielkopolskim. Studiował na Politechnice Śląskiej, ukończył psychologię na Uniwersytecie Jagiellońskim, w Krakowie, a potem wydział reżyserii PWSFTviT w Łodzi. Był jednym z założycieli Studia Filmowego im. Karola Irzykowskiego. Jego debiutancki film fabularny "Kornblumenblau" został nagrodzony na festiwalu w Locarno.
Filmografia 1978 Korowód z morałem (kr.m.); 1979 Być ptakiem (kr.m.); 1980 Smak wody; 1982 Wigilia'81; 1986 Przypadek Hermana Palacza (kr.m.); 1988 Kornblumenblau; 1992 Cynga; 1997 Kroniki domowe

Kontakt
skontaktuj
się z nami