6 Forum Kina Europejskiego
 forum  filmy  terminy  aktualności  linki
 KSIĘGA WIELKICH ŻYCZEŃ


Polska, 1997, 90 min.
Reżyseria - Sławomir Kryński
Scenariusz - Sławomir Kryński, Mirosław Orzechowski
Zdjęcia - Tomasz Wert
Muzyka - Zdzisław Szostak
Występują - Gustaw Holoubek, Martyna Michalska, Henryk Machalica, Katarzyna Skrzynecka, Ewa Gawryluk, Danuta Szaflarska, Leon Niemczyk, Bronisław Wrocławski
Dystrybucja - Solopan
Po pożarze domu dziecka, do pobliskiego sanatorium dla osób starszych i przewlekle chorych trafia kilka dziewczynek. Jedna z nich, siedmioletnia Marysia próbuje zaprzyjaźnić się z Adamem - mężczyzną stojącym u kresu życia. Choć obecność dzieci zmienia nastrój domu, Adam opiera się infantylnej według niego euforii. Co innego Henryk - łagodny, wesoły, otwarty, a do tego stopnia pełen wiary w nadprzyrodzony świat duchów, czarownic i diabłów. To właśnie dzięki niemu dziewczynka zaczyna postrzegać smutny i posępny świat sanatorium jako miejsce magiczne.

O filmie pisze Gazeta Wyborcza: "To, że publiczność potrzebuje prostych opowieści o uczuciach, dowiódł aplauz, z jakim przyjęto w Gdyni film Kryńskiego. Wzruszające spotkanie młodości z dojrzałością staje się okazją do postawienia podstawowego pytania - co jest w życiu ważne? Polska publiczność znów chce zadawać sobie takie pytania.


SŁAWOMIR KRYŃSKI Urodził się w 1953 roku w Łodzi. W latach 1972-76 studiował na wydziale filologicznym UŁ, w latach 1979-81 na wydziale reżyserii WGiKu, a w latach 1981-85 w PWSFTViT, gdzie następnie pracował jako asystent i wykładowca.
Filmografia 1991 Dziecko szczęścia; 1997 Księga wielkich życzeń

Kontakt
skontaktuj
się z nami