6 Forum Kina Europejskiego
 forum  filmy  terminy  aktualności  linki
 NIC DOUSTNIE / NIL BY MOUTH


Wielka Brytania 1997, 128 min.
Scenariusz i reżyseria - Gary Oldman
Zdjęcia - Ron Fortunato
Muzyka - Eric Clapton
Występują - Ray Winstone, Kathy Burke, Charlie Creed-Miles, Laila Morse, Edna Dore, Jon Morrison
Dystrybucja - Vision
Oto Ray, Billy, Val, Janet, babcia i mała dziewczynka. Dorywcze zajęcia, podejrzane interesy, odsiadki w więzieniu. Kumple, bary, alkohol, narkotyki. Męski świat, w którym tylko kobiety stoją mocno na ziemi. Typowa rodzina w południowym Londynie. "Nic doustnie" to film bardzo osobisty. Oldman dedykował go pamięci swojego ojca, odwołując się do własnych wspomnień z czasów, kiedy mieszkał w ponurym blokowisku południowego Londynu. Tytuł filmu pochodzi z monologu bohatera, który wspomina wizytę w szpitalu, gdzie znalazł się jego ojciec po kolejnym pijaństwie. Nad łóżkiem wisiała tabliczka z napisem: "Nic doustnie", przypominająca pielęgniarkom o karmieniu chorego przez kroplówkę. Ray z ust ojca nigdy nie usłyszał cieplejszego słowa. "Nie pamiętam, by mnie przytulił lub pocałował" wspomina Ray nieświadom, że powiela grzechy ojca. Reżyserski debiut Oldmana jest dziełem w pełni oryginalnym, mieszczącym się w nurcie brytyjskiego kina realistycznego. Kathy Burke za rolę w "Nil by Mouth" otrzymała w Cannes nagrodę za najlepszą rolę kobiecą. Na szczególną uwagę zasługuje również muzyka Erica Claptona.
GARY OLDMAN Urodził się w 1958 roku w Londynie. Syn spawacza i gospodyni domowej zdobył stypendium w Britain's Bruford Drama Collage, który ukończył w 1979. Kontynuował naukę w Greenwich Young People's Theatre i wystąpił w wielu sztukach na początku lat osiemdziesiątych. Jego reżyserski debiut to biograficzny obraz "Sid i Nancy", w którym zagrał rolę Sida Viciousa z zespołu Sex Pistols. Znany jest jako wybitny aktor, a jego umiejętność fizycznego przeistaczania się pozwoliła mu zagrać tak różne postaci jak Lee Harvey Oswald w "JFK" i Beethovena w "Wiecznej miłości".
Filmografia 1997 Nic doustnie
Linki Całkiem sporo informacji na temat "Nil by Mouth" znaleźć można u Filmowych Skautów. Mamy tam między innymi opisanie filmu, kilka zdjęć i wywiad z Gary Oldmanem.
Oczywiście spragnionych informacji odsyłamy do Internet Movie Database

Kontakt
skontaktuj
się z nami