6 Forum Kina Europejskiego
 forum  filmy  terminy  aktualności  linki
 PO PIĄTEJ W DŻUNGLI... / NACH FÜNF IM URWALD


Niemcy 1995, 90 min.
Scenariusz i reżyseria - Hans-Christian Schmid
Zdjęcia - Klaus Eichammer
Muzyka - Rainer Michel
Występują - Franka Potente, Axel Milberg, Dagmar Manzel, Peter Ender, Sibylle Canonica
Dlaczego po piątej nie chodzi się do dżungli? Bo wtedy słonie ćwiczą tam skoki na spadochronach. A dlaczego krokodyle mają takie płaskie pyski? Bo były w dżungli po piątej.
Główną bohaterką filmu jest 17-letnia Anna, która po kłótni z ojcem, fanem Theoloniusa Monka, a jednocześnie kandydatem na urząd burmistrza, ucieka do Monachium, by spróbować swoich sił jako piosenkarka. Prowincjuszka bardzo szybko wchodzi w świat speców od reklamy, artystów, pyszałków i blagierów. Zatroskani rodzice także udają się do Monachium, by odnaleźć zaginioną córkę. Wyprawa do wielkiego miasta okazuje się przeżyciem porównywalnym do pobytu w dżungli nie tylko dla nastolatki, lecz staje się zaskakującą przygodą dla jej "starych". Jedynie Clara, siostra Anny zostaje w domu i zachowuje trzeźwe spojrzenie z wysokości swojego domku na drzewie, nie mogąc się nadziwić poczynaniom swojej rodzinki...
Choć po piątej nie chodzi się po dżungli, czasem taka wyprawa może wyjść na zdrowie młodzieży i dorosłym, jeśli nawet pysk tego czy owego zostanie spłaszczony. Schmid zabawnie i lekko opowiada o możliwości międzypokoleniowego porozumienia, opartego na sympatii i wzajemnej akceptacji. I nie ma w tym ani dążenia do upiększania, ani poszukiwania harmonii na siłę.
Film był jednym z największych sukcesów kasowych w Niemczech w 1996 roku.
HANS-CHRISTIAN SCHMID Urodził się w 1965 roku w Alttöing. W roku 1992 ukończył Wyższą Szkołę Telewizyjną i Filmową w Monachium. Jest autorem licznych scenariuszy, obecnie mieszka w Los Angeles, gdzie studiuje w University of California.
Filmografia 1989 Sekt Oder Selters; 1991 Das Lachende Gewitter; 1994 Himmel und Hölle; 1995 Po piątej w dżungli...
Linki Po piątej w Internecie można znaleźć się na przykład tutaj: http://kino.ch/previews/n/NachFuenfImUrwald. Mają tu recenzję po niemiecku i zamieszczają aż cztery zdjęcia. I to by było na tyle. Nie licząc oczywiście IMDb

Kontakt
skontaktuj
się z nami