|
Holandia, 1993, 100 min.
Reżyseria - Hans Hylkema
Scenariusz - Jean van de Velde, Trevor Griffiths na podst. powieści Helli S. Haasse "Oeroeg"
Zdjęcia - Walther van den Ende
Występują - Rik Launspach, Martin Schwab, Jeroen Krabbé, Tom van Bauwel, François
Beukelaers, Peter Faber, Josée Ruiter
Film prezentowany w ramach Festiwalu Kina Unii Europejskiej
|
|
Scenariusz filmu powstał na podstawie powieści Helli S. Haasse, pisarki holenderskiej, która urodziła się w 1918 w Indonezji i tam spędziła prawie całą młodość w czasie, gdy archipelag był jeszcze kolonią Królestwa Holandii. Akcja umieszczona jest w dwóch szczególnie interesujących okresach historii Indonezji - latach 30. oraz 1945-1950, kiedy rdzenni mieszkańcy podjęli zakończoną sukcesem walkę o niepodległość.
Bohaterami filmu są dwaj przyjaciele, chłopcy należący do odrębnej klasy społecznej i różnych ras. Jeden z nich jest synem właściciela plantacji, drugi - jej zarządcy. Ich wielka przyjaźń zostaje rozbita przez bieg wydarzeń historycznych, które stawiają ich po przeciwnej stronie barykady.
Johan Berghe, 24-letni poborowy, wkrótce po zakończeniu II wojny światowej przyjeżdża do Indonezji, by ratować autorytet Holendrów, podkopany przez miejscowych agitatorów, nawołujących do odzyskania niepodległości. Jednakże powrót do krainy dzieciństwa staje się koszmarem, ponieważ ojciec Johana zostaje zamordowany przez bandę bojowników o niepodległość. Informacje, które udaje mu się wydobyć od świadków zbrodni wskazują, iż przywódcą bandy jest jego przysięgły przyjaciel z dzieciństwa, Oeroeg. Zamiast realizować misję umacniania holenderskich rządów, z którą przyjechał, Johan decyduje się na wyrównanie rachunków z przyjacielem, z którym nierozłącznie dzielił prawie 20 lat swego życia. Równocześnie z tym wątkiem film podejmuje też drugi, równoległy, opowiadający o przeszłości Johana i Oeroega, o ich dzieciństwie i przyjaźni. Historia obraca się wokół śmierci ojca Oeroega w przeszłości, podczas wypadku przy pracy na plantacji i śmierci ojca Johana. Obaj synowie stają przed koniecznością dokonania wyboru drogi życia, które przestało dla nich być zabawą.
|
HANS HYLKEMA |
Rozpoczął swoją karierę jako operator, po ukończeniu Holenderskiej Akademii Filmowej, na której studiował w latach 1963-1967. Debiutował filmem krótkometrażowym "Een Bevrijdingsfeestje" w 1970 r., a następnie podjął się na zlecenie Telewizji Holenderskiej realizacji filmów krótkometrażowych, dokumentalnych i sztuk teatralnych. Hans Hylkema uważany jest w Holandii za najbardziej doświadczonego i obiecującego zarazem reżysera.
|
Filmografia |
1970 Een Bevrijdingsfeestje; 1976 De Speelmeters ( kr.m.); 1976 Kattegat 10 (tv); 1977 Als de nood aan de man komt; 1977 Theo Lovendie en zijn muziek (tv); 1979/80 In het belang van uw kind (tv); 1981/82 De Jongens Veerman (tv); 1982 Turkse Aarde, Hollandse Bodem (tv); 1983 De Mannetjesmaker; 1984 Welkom Thuis (tv); 1985 Spoorzoeken in bevrijd gebied (dokum. tv); 1986 Bouwen is meer dan je ziet (dokum.); 1986 Vreemde Eend in de Bijt (kr.m. fab. tv); 1987 Julia's Geheim; 1988 De Papegaai; 1989 Samual Falkland Show (paradokument tv); 1993 Oeroeg
|
Linki |
Bardziej szczegółowe informacje tylko w IMDb
|
|