6 Forum Kina Europejskiego
 forum  filmy  terminy  aktualności  linki
 RĘKOPIS ZNALEZIONY W SARAGOSSIE


Polska - 1964, 183 min.
Reżyseria - Wojciech Jerzy Has
Scenariusz - Tadeusz Kwiatkowski na podstawie powieści Jana Potockiego
Zdjęcia - Mieczysław Jahoda
Muzyka - Krzysztof Penderecki
Występują - Zbigniew Cybulski, Iga Cembrzyńska, Franciszek Pieczka, Leon Niemczyk
Dystrybucja - Solopan

Film nagrodzony na festiwalach: w Edynburgu, San Sebastian, Sitges.


Jeden z najbardziej oryginalnych, ale i dziwnych filmów polskich, został zainspirowany szufladkową powieścią grozy polskiego magnata żyjącego we Francji - Jana Potockiego. Podobnie jak powieść, będąca fantastyczną konstrukcją pomyślaną jako finezyjna literacka zabawa, tak film Hasa jest wizualną i fabularną szaradą, badającą również wytrzymałość filmowego tworzywa.

Początek filmu jest cudzysłowem: mówi, że świat ten nie będzie światem serio. Podczas kampanii napoleońskiej w Hiszpanii dochodzi do spotkania (właśnie w Saragossie) oficerów wrogich sobie stron. Nad wspaniałym manuskryptem odkładają broń i pogrążają się w pasjonującej lekturze. W ten sposób wchodzimy w fantasmagoryczny, niezwykły świat powracającego czasu, krzyżujących się wątków i filozoficznych pytań. Fabuła rozpada się na szereg luźnych epizodów, przecząc własnej funkcji organizatorki filmowego świata. Manifestacyjne znudzenie fabułą - co wywołało bardzo zróżnicowane przyjęcie filmu przez krytykę i widownię - jest tą nowością, którą Has wniósł "Rękopisem..." do polskiej kinematografii.


WOJCIECH JERZY HAS Urodził się w 1925 roku w Krakowie. Reżyser, autor scenariuszy, pedagog. Absolwent Wydziału Malarstwa ASP w Krakowie (1948). Równolegle uczęszczał na Kursy Przygotowania Filmowego. Był asystentem Stanisława Wohla i Józefa Wyszomirskiego przy filmie "Dwie godziny". W 1948 roku debiutował średniometrażowym filmem fabularnym "Harmonia". W latach 1951-56 pracował w WFO w Łodzi realizując filmy dokumentalne, oświatowe i instruktażowe. Od 1955 roku w Zespole Autorów Filmowych "Syrena", następnie "Iluzjon", gdzie zrealizował swój debiutancki film pełnometrażowy "Pętla". Od 1958 roku w Zespole "Kamera". W latach 1981-87 kierownik artystyczny Zespołu Rondo.

W latach 1990-96 pełnił funkcję rektora PWSFTviT w Łodzi, gdzie pracuje od 1974 roku.


Filmografia 1957 Pętla; 1958 Pożegnania; 1959 Wspólny pokój; 1960 Rozstanie; 1961 Złoto; 1962 Jak być kochaną; 1964 Rękopis znaleziony w Saragossie; 1966 Szyfry; 1968 Lalka;
1973 Sanatorium pod klepsydrą; 1982 Nieciekawa historia; 1984 Pismak; 1985 Osobisty pamiętnik grzesznika... przez niego samego spisany; 1988 Niezwykła podróż Baltazara Kobera.

Podczas 35 Festiwalu Filmowego w Nowym Jorku odbyła się retrospektywa W.J.Hasa i na stronach festiwalowych można zasięgnąć informacji i obejrzeć fotosy do filmów tego reżysera: http://www.filmlinc.com/nyff/hasnyff.htm. Opis "Rękopisu..." i jedną "miłą" ilustrację można też znaleźć na stronie dla fanów horrorów: http://www.fright.com/edge/saragossa.html. "Rękopis..." znajdziemy również w IMDb


Kontakt
skontaktuj
się z nami