6 Forum Kina Europejskiego
 forum  filmy  terminy  aktualności  linki
 LA SÉVILLANE


Francja/Belgia/Holandia, 1993, 90 min.
Scenariusz i reżyseria - Jean-Philippe Toussaint na podst. własnej powieści "L'Appareil- photo"
Zdjęcia - Jean-François Robin
Efekty muzyczne - Nicolas Judelewicz
Występują - Mireille Perrier, Jean-Claude Adelin, Jean Yanne, Tom Novembre, Alexandre Von Sivers, Jean-Christophe Moncys

Film prezentowany w ramach Festiwalu Kina Unii Europejskiej


"La Sevillane" to nieco zwariowana komedia zachowująca cały czas dobre tempo, utrzymana w francuskim klimacie.

Zdecydowawszy się dość późno na zrobienie prawa jazdy, bohater zaprzyjaźnia się z młodą kobietą prowadzącą szkołę jazdy, Pascale Polougaievski. Nawiązuje też przyjazne stosunki z jej ojcem, gdy odwiedza Pascale, by przynieść jej skromny podarunek. Cała trójka wyrusza na przedmieście samochodem ojca dziewczyny. Gdy limuzyna odmawia posłuszeństwa, wszyscy zmuszeni są do powrotu metrem. Po południu Pascale wybiera się na lekcje tańca i bohater postanawia jej towarzyszyć. Podczas następnego weekendu jadą do Londynu jednym ze szkolnych samochodów.

Film jest kameralnym zapisem historii dwojga ludzi, których przypadkowa znajomość przeradza się w głębsze uczucie. Reżyser snując tę bezpretensjonalną opowieść nakreślił jednocześnie interesujące tło wydarzeń, dzięki czemu film z powodzeniem wpisuje się w nurt współczesnego kina społeczno - obyczajowego.


JEAN-PHILIPPE TOUSSAINT Urodził się w 1957 w Brukseli, od 1971 przyjął obywatelstwo francuskie. Jest autorem czterech powieści wydanych przez Édition de Minuit: "La Salle de bain" (1985), "Monsieur" (1986), "L'appareil-photo" (1980) i "La réticence" (1991). W 1989 zrealizował swój pierwszy film fabularny "Monsieur"
Filmografia 1988 La Salle de Bain; 1989 Monsieur; 1993 La Sévillane
Linki Więcej o "La Sevillane" tylko w IMDb

Kontakt
skontaktuj
się z nami