6 Forum Kina Europejskiego
 forum  filmy  terminy  aktualności  linki
 SPRZEDAWCY / CLERKS


USA 1994, 92 min.
Scenariusz i reżyseria - Kevin Smith
Zdjęcia - David Klein
Muzyka - Girls Against Boys, Golden Smog, Alice in Chains, Soul Asylum, Seaweed, Stabbing Westward, The Jesus Lizard, Supernova, Corrosion of Conformity, Love Among Freaks, Bad Religion, Bash&Pop
Występują - Brian O'Halloran, Jeff Anderson, Marilyn Ghigliotti, Lisa Spoonauer
Dystrybucja - Gutek Film

Najlepszy film w programie Tygodnia Krytyki Filmowej i Nagroda Jury Młodzieżowego na MFF w Cannes'94, Nagroda Publiczności na Festiwalu Filmów Niezależnych w Sundance'94


"Sprzedawcy" to opowieść o zupełnie szalonym dniu z życia Dantego, dwudziestodwuletniego sprzedawcy ze sklepu Quick Stop Groceries i jego zwariowanego przyjaciela Randalla, pracującego w sąsiadującej ze sklepem wypożyczalni kaset video. Jest niedziela, szósta rano. Dante z przerażeniem dowiaduje się, że musi pójść do pracy w swój wolny dzień. To początek tragikomicznego dnia, podczas którego Dante będzie musiał (między innymi): usłyszeć opowieść o podbojach miłosnych swojej obecnej dziewczyny, przeżyć najazd szalonej drużyny hokejowej i niespodziewane przybycie swojej seksownej "byłej", a przy tym wszystkim stawić czoła nieprzerwanemu napływowi natrętnych klientów. To dzień, którego Dante nigdy nie zapomni.
Reżyser filmu - Kevin Smith - były pracownik Quick Stop Groceries, sfilmował "Sprzedawców" w swoim sklepie po godzinach. Smith, autor zaliczanego już do klasyki, ostrego jak brzytwa dialogu, z powodzeniem kroczy śladami Jima Jarmuscha i Hala Hartleya - twórców, którzy niewątpliwie wpłynęli na jego filmowy światopogląd.

"Szalenie zabawny... To kraina Tarantino" - Independent on Sunday

"Najzabawniejszy film jaki widziałem od lat... Nie przegapcie." - Daily Mirror


KEVIN SMITH Urodził się w 1966 w Highlands (New Jersey). Reżyser, scenarzysta, producent, aktor. Studiował cztery miesiące w szkole filmowej w Vancouver. Debiutował w 1994 filmem "Sprzedawcy", nakręconym w prowincjonalnym sklepiku, gdzie pracował cztery lata.
Filmografia 1994 Sprzedawcy; 1995 Mallrats; 1997 Chasing Amy; Dogma
Linki "Sprzedawcy" mają swoją stronę oficjalną. Jest tam dużo informacji, kilkadziesiąt zdjęć, linki do wielu recenzji i innych stron poświęconych filmowi, teksty, dźwięki, fragmenty filmu, książeczka rozdawana widzom podczas pokazu na Festiwalu w Cannes'94 i jeszcze parę rzeczy. Ogólnie rzecz biorąc - materiał satysfakcjonujący.

Kontakt
skontaktuj
się z nami