6 Forum Kina Europejskiego
 forum  filmy  terminy  aktualności  linki
 BASQUIAT. TANIEC ZE ŚMIERCIĄ


USA, 1996, 106 mn.
Reżyseria - Julian Schnabel
Scenariusz - Julian Schnabel na podst. powieści Lecha Majewskiego
Zdjęcia - Ron Fortunato
Muzyka - John Cale
Występują - Jeffrey Wright, Michael Wincott, David Bowie, Denis Hopper, Gary Oldman, Courtney Love, Tatum O'Neal, Christopher Walken, Willem Dafoe.
Dystrybucja - ITI Cinema
Film opowiada o krótkim, a burzliwym życiu Jean-Michaela Basqiuata, wybitnego czarnego artysty, który zmarł w 1988 roku z powodu przedawkowania heroiny. "Nikt nie chce należeć do pokolenia, które ignoruje nowego Van Gogha" mówi poeta Rene Ricard, zdradzając, że w Ameryce opinia publiczna nigdy o kimś takim nie słyszała. W roku 1981 nieznany malarz graffiti, protegowany Andy Warhola 19-letni Basquiat staje się jednym z najbardziej wziętych i kontrowersyjnych artystów na świecie, pierwszym czarnoskórym, któremu udało się odnieść sukces w świecie sztuki zdominowanej przez białych. Jego wystawy stały się wydarzeniami w Nowym Jorku, a obrazy kupowali najwięksi kolekcjonerzy i muzea. Artysta szybko pogrążył się w świecie seksu i narkotyków. Mimo odniesionego sukcesu do końca życia nie mógł pozbyć się poczucia osamotnienia i braku wiary we własne siły twórcze.
JULIAN SCHNABEL Urodził się w 1951 roku w Nowym Jorku. Studiował na Uniwersytecie w Houston. Jest malarzem i rzeźbiarzem. Jego pierwsza samodzielna wystawa miała miejsce w 1979 roku. Uważany za jednego z najwybitniejszych współczesnych artystów. "Basquiat" jest jego pierwszym filmem fabularnym.
Filmografia 1997 - Basquiat
Linki "Basquiat" nadzwyczaj okazale prezentuje się na Internecie. Oficjalną stronę znajdujemy na serwerze Miramaxu. Cóż można tam mamy? Otóż wszystko: całą załogę, jaka tworzyła film, streszczenie i opis, mnóstwo zdjęć, fragmenty filmu, pliki dźwiękowe oraz garść linków.
"Basquiat" jako jeden z nielicznych filmów prezentowanych na Forum ma swoje strony po polsku. Jedna z nich znajduje się u dystrybutora: http://www.iticinema.com.pl./iticinema/cinema/basquiat/basquiat.htm Znajdujemy tam zdjęcia, wszelkie informacje, opis filmu i sporo słów o jego produkcji. Drugą interesującą stroną jest http://film.sprint.pl./filmy/basquiat/basquiat.html. Tu mamy zdjęcia, krótki fragment filmu i garść informacji.
Warto zajrzeć także tutaj: http://movieweb.com/movie/basquiat/index.html. Zamieszczono tu opis filmu i kilkanaście fotek. Godna uwagi jest też strona hollywoodzka http://hollywood.com/cgi-bin/TARGET/indexvg.cgi?basquiat - tam bowiem również są zdjęcia i opis, ale też recenzje i wywiad z Julianem Schnabelem.
Jeśli chodzi o dokładne dane techniczne, co, kto, z kim i za ile, a także linki do kopalni recenzji, to nieoceniona jest tu jak zwykle IMDb
Zainteresowanym twórczością Jean-Michela Basquiata polecamy adres http://www.students.uiuc.edu/~weklund/basq.html. Kilkadziesiąt prac Basquiata, które tu można obejrzeć zadowoli chyba każdego żądnego wrażeń artystycznych.

Kontakt
skontaktuj
się z nami