6 Forum Kina Europejskiego
 forum  filmy  terminy  aktualności  linki
 TRAINSPOTTING


Wielka Brytania 1996, 94 min.
Reżyseria - Danny Boyle
Scenariusz - John Hodge na podst. powieści Irvina Welsha
Zdjęcia - Brian Tufano
Występują - Ewan McGregor, Ewen Bremmer, Johnny Lee Miller, Kevin McKidd
Dystrybucja - Vision
To błyskotliwa, trochę ironiczna opowieść o życiu sympatycznych młodych chłopców, którzy lubią być na haju. Brytyjski reżyser Danny Boyle odważył się poruszyć drażliwy temat narkomanii. Opowiada o tym, jak dobrze i zarazem źle być narkomanem. Dobrze, ponieważ za pomocą strzykawki i mikstury można uciec od rozpaczy, kłopotów, wyrzutów sumienia i przenieść się do wspaniałego, kolorowego świata fantazji bez granic, wiecznego orgazmu. Źle, bo nieprzyjemnie jest wracać stamtąd do niewygodnego, schorowanego ciała.
Inteligentny, zabawny, chorowity i czasem zupełnie nieprzytomny Mark Renton jest bohaterem naszych czasów. Jego przyjaciele to grupa złodziei, świrów i włóczęgów, którzy nieuchronnie zmierzają ku samozagładzie. Renton jest narkomanem z zamiłowania. Lubi być na haju, nie znosi za to zwykłych, szarych dni. "Trainspotting" jest filmem niepokojącym, szokującym momentami bardzo drastycznym, ale jednocześnie zabawnym i nie pozbawionym optymistycznych akcentów.
Większość krytyków przyjęła ten obraz z niekłamanym entuzjazmem, porównując go z "Mechaniczną pomarańczą". Film Boyle'a przemawia do widowni skrótem myślowym, efektownymi skojarzeniami, błyskotliwym montażem, szokiem wizualnym, zaskakującymi ustawieniami kamery oraz ścieżką dźwiękową, rozbrzmiewającą utworami Lou Reeda, Iggy Popa, New Order, Briana Eno. To piorunująca mieszanka realizmu z groteską i surrealizmem.
Linki "Trainspotting" ma swoją zieloną stronę oficjalną i jak to zazwyczaj na oficjalnych stronach bywa jest tam po prostu wszystko: informacje, biografie, zdjęcia, fragmenty filmu, dźwięki oraz gra bez zasad - ciekawe, prawda? Tam też znajdziemy definicję terminu "trainspotting". Jeśli ktoś chciałby posłuchać ulubionych "tekstów" z filmu, polecamy http://www.grayphics.com/~primldrk/trainspot.html gdyż jest tam ich całe zatrzęsienie i z każdym dniem przybywa ich więcej. Nieoceniona IMDb oprócz jak zwykle mnóstwa mniej lub bardziej ważnych informacji, podaje linki do około pięćdziesięciu recenzji zamieszczonych w różnych magazynach.

Kontakt
skontaktuj
się z nami