6 Forum Kina Europejskiego
 forum  filmy  terminy  aktualności  linki
 TWARZ / FACE


Wielka Brytania, 1997, 90 min.
Reżyseria - Antonia Bird
Scenariusz - Ronan Bennet
Zdjęcia - Fred Tammes
Muzyka - Andy Roberts, Paul Conboy, Adrian Corker
Występują - Robert Carlyle, Ray Winstone, Steven Waddington, Philip Davis, Damon Albarn, Lena Headey, Peter Vaughan, Sue Johnston
Dystrybucja - Best Film
Ray ma "twarz", jest kimś, kogo się widuje i o kim się mówi w środowisku przestępczym. Jest trzeźwy i cyniczny, hojny, ale też przeświadczony o tym, że prześladuje go zły los. W tym przekonaniu utwierdza go postępowanie matki Alice oraz pięknej, bardzo krytycznie usposobionej dziewczyny Connie. Gniew i gorycz wynikające z poniesionych porażek i zawiedzionych nadziei powodują, że Ray wchodzi w środowisko przestępcze. Jednak w miarę rozwoju akcji bohater przekonuje się, że ten nowy świat jest odbiciem wartości, które odrzucał i którymi gardził, funkcjonując w normalnym społeczeństwie. Grupa starych, dobrych znajomych, Ray, Dave, Julian, Steve i nowy chłopak Jason organizują skok. Wszystko poszłoby dobrze, gdyby nie kilka problemów. Po udanej ucieczce napastnicy liczą w swojej kryjówce pieniądze i okazuje się, że łup jest dużo mniejszy, niż oczekiwano. Wypadki wymykają się spod kontroli bohaterów. "Twarz" jest dramatyczna opowieścią o destrukcji, jaką niesie za sobą bezwzględna pogoń za pieniądzem. Scenarzysta Ronan Bennett mówi: "ta historia prowadzona jest punktu widzenia przestępcy. Większość filmów pokazuje złoczyńców jako ludzi słabych, tchórzliwych, odrażających. Tymczasem wielu z nich to prywatnie sympatyczni ludzie, tylko ich czyny są szpetne. Starałem się pokazać, że im także nieobce są wewnętrzne rozterki".
ANTONIA BIRD Urodziła się w Londynie. Była aktorką w teatrach Coventry, Leicester i Manchesteru. Reżyserowała wiele współczesnych sztuk teatralnych w Royal Court Theatre w Londynie w latach 1978-83, następnie pracowała jako asystent reżysera w National Theatre. Wiele wyreżyserowanych przez nią filmów telewizyjnych zostało nagrodzonych. "Ksiądz" był jej pierwszym filmem kinowym, a "Szalona miłość" z Drew Barrymoore pierwszym filmem hollywoodzkim.
Filmografia 1990 TECX (tv serial); The Men's Roon (tv serial); 1991 Inspector Morse (tv); 1992 A Masculine Ending (tv); 1993 Safe (tv); 1994 Ksiądz; 1995 Szalona miłość; 1997 Twarz; 1998 Without Apparent Motive (w produkcji)
Linki "Twarz" odnajdziemy tylko w IMDb

Kontakt
skontaktuj
się z nami