6 Forum Kina Europejskiego
 forum  filmy  terminy  aktualności  linki
 VICTORY


Wielka Brytania/Francja/Niemcy 1996, 110 min.
Reżyseria - Mark Peploe
Scenariusz - Mark Peploe i Frederick Seidel na podstawie powieści Josepha Conrada
Zdjęcia - Bruno de Keyzer
Muzyka - Nikolaus Glowna
Występują - Willem Dafoe, Irene Jacob, Sam Neill
Dystrybucja - Vision
"Victory" to jedna z najwspanialszych historii miłosnych XX wieku. Samotnik Axel Heyst razem ze swym służącym Wangiem mieszka na tropikalnej wyspie Samburan niedaleko Indii Wschodnich. W przeszłości Heyst prowadził tu kopalnię węgla kamiennego, ale gdy zmarł jego wspólnik, interes upadł. Pewnego dnia udaje się na sąsiednią wyspę, by odebrać meble należące do jego ojca. Po przybyciu na miejsce odwiedza stary hotel, gdzie spotyka Almę. Dziewczyna pracuje w marnej orkiestrze objazdowej, z którą związana jest kontraktem, którego legalnie nie może zerwać. Tymczasem właściciel orkiestry ma zamiar "sprzedać" Almę człowiekowi opętanemu miłością do dziewczyny. Ta, zrozpaczona, błaga Heysta o pomoc. Alex zgadza się i pod osłoną nocy zabiera ją do siebie. Zostają kochankami, jednak idylla zostaje zmącona przez żądnego zemsty niedoszłego "właściciela" Almy.
Niewątpliwe atuty "Victory" to: frapujący scenariusz, piękne plenery, doborowa obsada i oprawa muzyczna. Jednak za najistotniejszą jego wartość można uznać trafne oddanie klimatu prozy Conrada. Dzięki temu film plasuje się wśród najważniejszych ekranizacji dzieł tego pisarza, tuż obok "Czasu apokalipsy" Coppoli inspirowanego "Jądrem ciemności".
Mark Peploe mówi o swoim filmie: "Oto przygodowa opowieść miłosna, w której pojawiają się zarówno ludzie szlachetni, jak i łajdacy. Mam nadzieję, że spotka się ona z szerokim oddźwiękiem u publiczności - na tej samej zasadzie, na jakiej pisarstwo Conrada przemawiało do dużego kręgu czytelników na przełomie stuleci".
Linki                            W poszukiwaniu bardziej szczegółowych informacji odsyłamy do IMDb

Kontakt
skontaktuj
się z nami