6 Forum Kina Europejskiego
 forum  filmy  terminy  aktualności  linki
 SŁONECZNY ZEGAR


Polska 1997, kolor, 108 min.
Reżyseria - Andrzej Kondratiuk
Scenariusz - Iga Cembrzyńska, Andrzej Kondratiuk
Zdjęcia - Zbigniew Halatek, Andrzej Kondratiuk, Maciej Kijowski, Józef Romasz
Muzyka - Iga Cembrzyńska
Występują - Iga Cembrzyńska, Andrzej Kondratiuk, Katarzyna Figura, Roman Mielczarek
Dystrybucja - Gutek Film
"Słoneczny zegar" jest trzecim i zarazem ostatnim filmem zamykającym cykl tak zwanego kina rodzinnego Andrzeja Kondratiuka: "Cztery pory roku", "Wrzeciono czasu", "Słoneczny zegar". Powroty do tego samego miejsca i tych samych postaci na przestrzeni wielu lat są pretekstem do refleksji, próbą spojrzenia na własne życie. Ponieważ lat przybywa, a z wiekiem człowiek nabiera dystansu, film "Słoneczny zegar" jest najbardziej autoironiczną i komediową opowieścią z całego tryptyku. Kondratiuk - jeden z najoryginalniejszych polskich twórców filmowych w bardzo osobisty esejach wizualnych snuje uniwersalne refleksje nad sensem sztuki, egzystencji i mechanizmem przemijania. Reżyser jawi się jako filmowiec totalny, niespokojny duch, realizujący to, co niemożliwe.

Dziwaczny filmowiec-odludek, jego żona-gwiazda filmowa i kamera tworzą groteskowy trójkąt. Kamera ich łączy, staje się dla nich lustrem, wyzwala w Andrzeju, wspomnienia z dzieciństwa, pozwala małżonkom wyrazić miłość do siebie... I chociaż w końcówce filmu oboje są już starzy, dalej kręcą z uporem ten sam film, film ich życia - "Słoneczny zegar".


ANDRZEJ KONDRATIUK Urodził się w Pińsku w 1939 roku. Ukończył PWSFTviT w Łodzi. Początkowo realizował filmy eksperymentalne. Czołowy przedstawiciel "małego realizmu". Reżyser kultowych filmów: "Wniebowziętych" i "Hydrozagadki". Od kilkunastu lat mieszka na odludziu wraz ze swoją żoną i gwiazdą swoich filmów Igą Cembrzyńską.
Filmografia 1965 Monolog trębacza (tv); Chciałbym się ogolić (tv); 1965-68 Klub Profesora Tutki (serial tv); 1968 Balon; 1970 Hydrozagadka; Dziura w ziemi; 1972 Skorpion, Panna i Łucznik; 1973 Wniebowzięci (tv); 1974 Jak się to robi; 1979 Pełnia; 1982 Gwiezdny pył; 1984 Cztery pory roku; 1985 Big Bang (tv); 1990 Mleczna droga (tv); 1995 Wrzeciono czasu; 1997 Słoneczny zegar.

Kontakt
skontaktuj
się z nami